Skip to Content

Kära vänner därhemma!

Efter fyra månader i Sydafrika följer jag med stort intresse vad som är på gång hos er och ni är i mina tankar och böner! Själv får jag uppleva min dröm och arbetet på missionsfältet är tillfredsställande, utmanande, mångfacetterat och väldigt intensivt! Jag har inte ångrat mig ett ögonblick, trots att jag har varit tvungen att tänka över vad jag ger upp för att vara här och ibland tycker att jag är lite galen själv! Men jag kan bara säga att jag ser Guds godhet mer för var dag och Han är trofastare än jag någonsin kunde föreställa mig! Han ger tillbaka och multiplicerar - i detta liv - när vi lägger ner våra liv för honom! (Mark. 10:20) Stort tack till er som på olika sätt samarbetar med mig i bön och genom annat stöd! Jag uppskattar det
mycket.

Jag är involverad i rätt många olika saker och är glad att helhjärtat kunna ägna mig åt Gudsrikes saker genom mina gåvor och min k r e a t i v i t e t . Jag sjunger i ett band som både fungerar här på basen
och som ett medel att nå ut till människor. Jag är också del av den grupp som planerar nya kurser och verksamhet. Min främsta uppgift just nu är en lärjungaträningsskola, vars första fas är en tremånaders
intensiv bibelskola, men där vi också erbjuder eleverna en hel del praktik. Samhället närmast basen är ett fattigt område där barnen är
särskilt utsatta för olika former av misshandel och utnyttjande. Worcester ligger mitt i Sydafrikas vindistrikt och den sorgliga bakgrunden till de fina vinerna är en befolkning där 90% är alkoholister. Vingårdsarbetarna betalas ofta med vin. Med eleverna bygger vi relationer till dessa barn genom olika sorters program. Vi är glada över att polisen har tagit kontakt med oss och har tagit detta som ett pilotprojekt. Om utgången är god vill polisen gå
igenom alla distrikt här i Worcester. ”Ni har någonting som vi inte har och ni kan verkligen hjälpa dem!” säger de på polisen.

När de tre månaderna av undervisning är över far vi med våra 20 elever till Johannesburg för att evangelisera och jobba med barn under
världskuppen i fotboll. I slutet av juli fram till mitten av september kommer jag att leda ett team på åtta personer till Haiti. Det är den andra fasen av lärjungaträningsskolan. (Vi har ett team som ska till Storbritannien och ett annat som far till Moçambique.)
På Haiti kommer vi igen att jobba med barn genom Ungdom Med Uppgifts arbete där, samt även med Hoppets Stjärna som just nu bygger upp
skolor som förstördes under jordbävningen. Haiti var redan före jordbävningen ett av världens fattigaste länder med en befolkning som ser sig som en nation utan värde. De flesta där har aldrig ägt helt nya kläder eller skor, utan endast secondhand.Vi tror att Gud vill upprätta den nationen till att bli ett ljus för folken! Det är spännande att få fara med missionärsaspiranter från tredje världen
till andra sidan jorden!

Be gärna för oss! Be för:
✓vår säkerhet både i Johannesburg och på Haiti
✓om mod att nå ut till människor
✓förvandlade och upprättade liv
✓nytt hopp och en ny identitet för Haitis befolkning; att de skulle veta att de har ett värde och att Gud vill använda dem till att välsigna andra
✓alla praktiska förberedelser inför våra båda praktikperioder: visum, organisation och pengar

Nanna Rosengårdstory | about seo