Skip to Content

Sommarkonferens 8-11.6 2017

Conference.png

Välkommen till Metodistkyrkans sommarkonferens 8-11.6 2017 på Norrvalla i Vörå. Parallellt med konferensen ordnas en ungdomskonferens samt barnprogram. Temat "Inifrån ut" uppmuntrar till ett helhetstänkande: att få må bra och bli hel till ande, själ och kropp. Inbjudna gäster och inspiratörer är Stefan Sigfrids (Vasa), Marcus Olson (Sverige), Ken och Jomil Cruz (Kambodja) samt bluegrassbandet Homeward Bound. Simon Weiner & team leder lovsången genom hela konferensen. Lördagkväll inbjuder vi alla till Pampas Prairies Party - en grillfest där Homeward Bound spelar. Kvällens bästa outfit (i western anda) belönas och alla intäkter från den går till Metodistkyrkans missionsarbete i Kambodja. I söndagens gudstjänst som hålls i Vörå frikyrka predikar kyrkans biskop Christian Alsted.

Anmäl dej här:
https://docs.google.com/forms/d/1HZx3hg8hn5K_XatYZCckarRkELinAOH_9znGJZz...story | about seo