Skip to Content

Yrkesskolinternatets bottenvåning är nu i bruk och bygget fortskrider

Global Vision nr 4 2017.jpg

I juli ifjol öppnades dörrarna till internatets bottenvåning vid Community College i Kiambu. Internatet består av två byggnader, en för damer och en för herrar. Invånarna är nu 36 till antalet fördelat på 16 flickor och 20 pojkar. Eleverna tycker att rummen är rymliga och gemenskapen är god mellan dem. Samtidigt fortsätter man att bygga de resterande våningarna ovanpå taket på Mary, Franciska och deras studiekamrater. Detta går bra eftersom bygget pågår på dagarna medan de studerar. I slutet av nästa år beräknas projektet slutföras.

Ny väg planeras. De lokala myndigheterna har uppmärksammat yrkesskolverksamheten på ett positivt sätt. Man vill nu bygga en ny väg som knyter ihop Kiambus centrum och yrkesskolan. Det innebär att sträckan skulle bli 4 km kortare och tillgängligheten till skolan skulle öka.

Gustav Nygård

Läs mer om resan till Kenya i bilagan Global Vision nr 4!

BilagaStorlek
Global Vision nr 4 2017.pdf910.54 kB


mission | about seo