Skip to Content

Hälsningar från Zimbabwe!

hoh juli 2019.jpg
hoh juli 2019 2 (2).jpg
ida.jpg

Det har varit väldigt lärorika och fina dagar här. Det har varit mycket att ta in och många människor att träffa, men jag trivs väldigt bra här. Så tacksam att jag ännu har många dagar kvar!

Två stora utmaningar här har varit den ekonomiska situationen och elektriciteten. Vi kan inte använda våra amerikanska dollar, men inte heller växla dem till "bonds" eftersom den officiella växelkursen är så dålig. Det skulle helt enkelt inte vara värt det. Som tur har vi haft goda vänner som har hjälpt oss.

Elektriciteten är väldigt oförutsägbar. Vissa dagar är vi utan elektricitet hela dagen, medan andra dagar kan vi ha elektricitet hela dagen eller under en viss tid (oftast på natten). Det finns inget mönster. Jag hoppas ni kan komma ihåg Zimbabwe och våra vänner här i bön! Guds välsignelse till er alla.
Ida Ala-Heikkilä

Foton: Drew Harvey, Ida Ala-Heikkilämission | about seo