Skip to Content

Fira semester på Jumi!

Jumijärvis nya stuga

Nu kan du fira din sommar- eller vintersemester på Jumijärvi! Du kan hyra stockstugan för en vecka eller några dagar, vad som passar dig och dina intressen bäst. Jumijärvi ligger på ca 25 kilometers avstånd från Jämsä i mellersta Finland. Till Himos skidbackar och upplysta skidspår är det ca 35 km.

Stockstugan är vinterbonad och utrustad med både dusch och wc. I köket finns det spis med ugn, mikrovågsugn och kylskåp. Öppen spis. I den nedre våningen finns det två sovrum med två sängar i vardera rummen, i den övre våningen finns två rum med madrasser för ca 8 personer. Passar såväl mindre som större grupper! Under sommaren hyrs stygan även ut då den inte är i lägeranvädning och passar bra för hela familjen. Badstrand vid sjön, brygga och stora gräsmattor!

Priser (ordinarie pris/ medlemmar):
3 dagar 120e/ 75e
5 dagar 180e/ 115e
7 dagar 250e/ 160e

Ifall du är intresserad av att hyra, tag kontakt med Cata Ekman-Niemi-Kaija; cata@mku.fi.story | about seo