Skip to Content

Kontaktuppgifter

Korrespondensadress (For correspondence):
Kyrkostyrelsen, Apollog. 5, 00100 Helsingfors, kyrkostyrelsen[ät]metodistkyrkan.fi
Kyrkostyrelsens ordförande: Jerrold von Konow
Kyrkostyrelsens sekreterare: Mirjam Stenlund, mirjam.stenlund[ät]metodistkyrkan.fi
Biskop (Bishop – Nordic and Baltic Area)
Biskop Christian Alsted, Rigensgade 21A, 1316 Köpenhamn K, Danmark. tel. +45 70 20 93 90
biskop[ät]metodistkyrkan.fi

Distriktsföreståndare (District Superintendent)
Leif-Göte Björklund, leif-gote.bjorklund[ät]metodistkyrkan.fi, 044-0580675 - jobbar måndagar och tisdagar med df-ärenden!
Camilla Klockars, camilla.klockars[ät]metodistkyrkan.fi - jobbar tisdagar med df-ärenden!

Samfundssekreterare (Administational Secretary)
Cata Ekman-Niemi-Kaija (tf) dev.aidcoordinator[ät]metodistkyrkan.fi, tel. 040-5803630 - jobbar måndagar, onsdagar och torsdagar!

Ekonomisekreterare
Thomas Westerbom, thomas.westerbom[ät]metodistkyrkan.fi

Kyrkostyrelsen
Jerrold von Konow (ordf.), Leif-Göte Björklund (df), biskop Christian Alsted, Tuovi Hahto, Caj Forsman, Sarah Tiainen, Thomas Westerbom, Hans Wallstedt. Sekreterare: Mirjam Stenlund

Årskonferensens sekreterare (Annual Conference Secretary)
Cata Ekman-Niemi-Kaija (tf) dev.aidcoordinator[ät]metoditkyrkan.fi tel. 040-5803630.

Statistiksekreterare (Statisticians)
För medlemsstatistiken:
Nils-Gustav Sahllin, nils-gustav.sahlin[ät]metodistkyrkan.fi
För ekonomiska statistiken:
Marie Fred, marie.fred[ät]metodistkyrkan.fi

Dataombudsman
Tuovi Hahto, tuovi.hahto[ät]gmail.com

Ordförande för Metodistkyrkans i Finland sv ungdomsförbund rf (MKU)
Gustav Wiik, gustav.wiik[ät]hotmail.com

Pastorer och medarbetares e-postadresser
förnamn.efternamn[ät]metodistkyrkan.fi

Övriga adresser
Hurtigs barnhem, Bolagsvägen 29, 02700 Grankulla, tel. 09-505 1494.

Casa Seniori, Bolagsvägen 31, 02700 Grankulla

Metodistkyrkans teologiska seminarium, Tallinn
http://www.emkts.ee



page | about seo