Skip to Content

Container till Harare

Zwe barn

Zim orvot r.y. kommer att skicka en container till Harare. Zim orvot r.y. driver fadderverksamhet för barn som förlorat sina föräldrar genom aids. Barnen bor hos släktingar och får hjälp med skolgången och dessutom ordnas bl.a. sy- och datakurser.

Nada Hope r.f. deltar aktivt i de olika projektena och via Nytte Ekman från Nada har vi möjlighet att skicka saker till barnen på Nyadire. Ta kontakt med henne (tel. 041-4888881), ifall du har överlopps sportskor "lenkkare" i storlek 37-40 och 43, T-skjortor, gärna färggranna och i bra skick, lakan, handdukar, små och stora tygväskor i bra kvalitet, ryggsäckar, häften, pennor, penaler och annat skolmaterial. Dvd-spelare och filmer på engelska för barn och unga skulle också uppskattas, liksom fungerande mobiltelefoner med laddare. Av dessa gåvor delas det som Ruts barn själva inte behöver ut till andra behövande på Nyadire. Deadline för insamlingen är 31.7, saker som kommer efter det går till andra projekt.mission | about seo