Skip to Content

Naturrikedom

Bild3 2013 (800x600).jpg

Text: Bernt Klockars
Bild: Joseph Mbeti

Gruppen på nitton studerande och två lärare från Karleby på besök i Kenya just nu äter frukost på en klipphäll i nationalparken Maasai Mara i lördags. Just innan hade de på nära håll betraktat en lejonfamilj och också sett två smidiga geparder på väg att jaga sin frukost. Gruppen såg en massa olika sorters vilda djur. Av dem hörde girafferna med sin lugna uppsyn till de största favoriterna.

Inga ormar träffade gruppen på, de såg man ett par dagar senare i Snake Park i Nairobi – genom glasrutan. Naturen i Kenyas högland ger många möjligheter till odlingar, det mesta växer bra. Största delen av exportprodukterna kaffe och té odlas här. Gruppen återvänder till Karleby tidigt på torsdag morgon. Resenärernas blogg kan läsas här nedan och även på wilma.karleby.fi och Karleby svenska gymnasium.mission | about seo