Contact Information

Find a Swedish speaking Metodist church here

The Finnish speaking Methodist Church

 

Chairperson for the Board of the Swedish speaking Methodist Church

Jerrold von Konow  kyrkostyrelsen[ät]metodistkyrkan.fi
Kyrkostyrelsen, Apollog. 5, 00100 Helsingfors

District Superintendents

Leif-Göte Björklund, leif-gote.bjorklund[ät]metodistkyrkan.fi, 044-0580675 - Mondays and Tuesdays
Camilla Klockars, camilla.klockars[ät]metodistkyrkan.fi - Tuesdays

Bishop – Nordic and Baltic Area

Christian Alsted bishop@umc-ne.org 
Rigensgade 21A, 1316 Köpenhamn K, Danmark. tel. +45 70 20 93 90
Bishop´s office: office@umc-ne.org

 

Finlands svenska metodistkyrka

Kyrkostyrelsen

Kyrkostyrelsen
Apollogatan 5, 00100 Helsingfors
kyrkostyrelsen[ät]metodistkyrkan.fi

Kyrkostyrelsens ordförande:
Jerrold von Konow, kyrkostyrelsen[ät]metodistkyrkan.fi

Kyrkostyrelsens sekreterare:
Mirjam Stenlund, mirjam.stenlund[ät]metodistkyrkan.fi

Kyrkostyrelsens övriga medlemmar:
Biskop Christian Alsted, Leif-Göte Björklund (distriktföreståndare), Caj Forsman, Tuovi Hahto, Sarah Tiainen, Hans Wallstedt (Metodister i Sverige), Thomas Westerbom

Församlingar

Biskopen

Biskop Christian Alsted 
Rigensgade 21A, 1316 Köpenhamn K, Danmark.
tel. +45 70 20 93 90
office@umc-ne.org 

Distriktföreståndare

Leif-Göte Björklund (anträffbar måndagar och tisdagar för df-ärenden)
leif-gote.bjorklund[ät]metodistkyrkan.fi, 044-0580675

Camilla Klockars (anträffbar tisdagar för df-ärenden)
camilla.klockars[ät]metodistkyrkan.fi, 050-5206548

Samfunds- och årskonferensensekreteraren

Cata Ekman-Niemi-Kaija (anträffbar måndagar, onsdagar och torsdagar)
dev.aidcoordinator[ät]metodistkyrkan.fi, tel. 040-5803630

Ekonomisekreteraren

Thomas Westerbom, thomas.westerbom[ät]metodistkyrkan.fi

Statistiksekreterare

Medlemsstatistik

Nils-Gustav Sahlin, nils-gustav.sahlin[ät]metodistkyrkan.fi

Ekonomistatistik

Marie Fred. marie.fred[ät]metodistkyrkan.fi

Dataombudsman

Tuovi Hahto, tuovi.hahto[ät]gmail.com