Aktuellt

Andrum med Sarah Tiainen

Det kan kännas nästan omöjligt att tänka ut lösningar på universiella och globala problem. Men faktum är att vi kan det. Bakom alla förändring ligger våra små ageranden i vardagen, hur vi själva möter våra medmänniskor. Sarah Tiainen talar utgående från skapelseberättelsen där Gud beslutar att göra människan till sin avbild. Musik: "In Christ there is no east or west" med Mrs Bighill Singers.Läs mera »
22.10.2024 kl. 10:43

Ansvarsveckan börjar idag

Välkommen med att fira Ekumeniska ansvarsveckan! Följ med på våra uppdateringar under veckan på FB. #ansvarsveckan #ansvarsveckan2024 #skapadetillgudsavbildLäs mera »
20.10.2024 kl. 00:36

Du kan vara med och hjälpa utsatta barn i Tanzania

Tanzania har under många år varit ett av de länder där Finlands svenska Pingstmission r.f. (FSPM) verkar. Åtskilliga människor har under åren fått hjälp till ett bättre liv tack vare understöd som kanaliserats via FSPM. Projektet, som är insamlingsmål för Frikyrklig samverkans (FS) rf ekumeniska ansvarsvecka år 2024 bär namnet Maisha bora (swahili), vilket också betyder ungefär ”ett gott liv”. Det är ett fortsättningsprojekt som pågår under åren 2023-2026, där målsättningen är att utsatta barn och ungdomar ska få ett gott liv bland annat genom att erbjudas skolgång, hälsovård och olika typer av hjälpmedel. Ungdomar kan också få hjälp till självhjälp då de grundar små företag som gör att de kan försörja sig. Även informationsarbete är en viktig del av projektet.Läs mera »
16.10.2024 kl. 20:15

UMC General Conference Wrap-Up (2024)

Upplev kraften av enighet och hopp när delegater från den världsomspännande metodistkyrkan (UMC) samlades till generalkonferens för att fatta historiska beslut och anamma ett förnyat fokus på mission och lärjungaskap. Kolla på en tio minuters video med korta klipp från generalkonferensen.Läs mera »
11.10.2024 kl. 08:01

Vi välkomnar nya medarbetare

Från och med september har vi tre nya utnämningar i metodistkyrkan. Vi välkomnar de nya lokalpastorerna Peter Vidjeskog i Jakobstad och Emmanuel Aqua i Vasa samt Nils-Gustav Sahlin som utnämndes till distriktsföreståndare.Läs mera »
08.10.2024 kl. 08:42

Kalender

November 2025

Måndag
17.11
12:00

Ledardagar 17-19.11.2025 på Kunstenniemi, Rymättylä, Nådendal

Välkommen på ledardagarna som denna gång är öppen för alla medarbetare (pastorer, församlingsarbetare, m.fl.), men också övriga ansvarstagare och intresserade i vårt samfund.
Lördag
22.11
11:00

Ledarskolan 2025-2026

Ledarskolan fortsätter under vinterhalvåret 2025-2026. Ledarskolan samlas fyra gånger per år. Studerandena kan hoppa på tåget när som helst och samla de fyra gångerna efter hand.

December 2025

Måndag
1.12
00:00

Andliga program i radio och TV

Andliga program som metodister medverkar i

Vem vi är

Finlands svenska metodistkyrka bekänner sig till den kristna tron ​​som den kommer till uttryck i de historiska kristna bekännelserna. Vi tillhör den evangeliska delen av kristendomen och beskriver oss själva som moderata och inte fundamentalistiska. Vi värdesätter förnuftet och den moderna vetenskapen och ser samtidigt Bibeln som vår vägledning och riktlinje för tro och liv.

Vi har en engagerad tro och starka övertygelser, men samtidigt vet vi att allt i världen inte är svart eller vitt. Vi är därför villiga att ställa frågor och att brottas med svåra ämnen och vi gör det både med respekt och förståelse.

I Finland finns det ca 1000 svenskspråkiga metodister i 13 församlingar och lika många finskspråkiga i 11 församlingar. Internationellt är Metodistkyrkan en av världens stora kristna kyrkor med 70 miljoner medlemmar.

Vad vi tror på      Vad vi gör