Aktuellt

Kom med på världsmetodistkonferens i Göteborg, Sverige 14-18.8.2024!

Temat för konferensen, vars huvudspråk är engelska, är "On the Move". Det är ett tillfälle som fördjupar tron, knyter samman, skapar energi för tillväxt och urskiljer framtida konturer för tjänst, service och ledarskap bland metodisternas världsfamilj av folk, kyrkor och konferenser.Läs mera »
16.01.2024 kl. 15:35

Förälska dig i Bibeln!

Vi firar Bibeldag första gången i Finland den 21.1.2024. Det finns material också på svenska, länken nedan. Man kan fritt använda materialet året om. Tanken är att inspirera folk att läsa Bibeln. Initiativtagaren är Ekumeniska Rådet i Finland. Det är är ett pilotprojekt. Mayvor Wärn-RanckenLäs mera »
16.01.2024 kl. 18:43

Barnen i Zimbabwe i fokus den 6.1.2024

Runt om i församlingarna brukar vi be speciellt för barnen i Zimbabwe på trettondagen, så även i år. Här kommer lite info om vad rådet för mission stöder på Nyadire.Läs mera »
02.01.2024 kl. 00:54

Hemsidan ur bruk under julhelgen

Pga. ett mänskligt misstag hos vår leverantör var hemsidan och e-posten för samfundet ur bruk under julhelgen. Skickade du någon viktig e-post kan det löna sig att skicka på nytt, för nu fungerar allt som det ska.Läs mera »
27.12.2023 kl. 14:00

Tro, hopp och kärlek

Vi står igen inför en ny jul och ett nytt år. De flesta av oss tycker att året rann iväg, medan andra minns tiden som långa ensamma dagar. Läs mera »
21.12.2023 kl. 20:53

Kalender

April 2026

Måndag
20.4
18:00

Gratis kurs om hemsidan

Desky Live är Webbhusets återkommande utbildnings- och mötesplats. En gång per månad ordnas Desky Live. Tillfällena är online och varje tillfälle har eget tema. 

Maj 2026

Söndag
3.5
00:00

Deadlines för årskonferensmaterial

Kolla alla deadlines nedan.
Tisdag
12.5
09:30

Ledare möts för bön på Zoom

Följande datum för pastorer och medarbetare är fastslagna:

Vem vi är

Finlands svenska metodistkyrka bekänner sig till den kristna tron ​​som den kommer till uttryck i de historiska kristna bekännelserna. Vi tillhör den evangeliska delen av kristendomen och beskriver oss själva som moderata och inte fundamentalistiska. Vi värdesätter förnuftet och den moderna vetenskapen och ser samtidigt Bibeln som vår vägledning och riktlinje för tro och liv.

Vi har en engagerad tro och starka övertygelser, men samtidigt vet vi att allt i världen inte är svart eller vitt. Vi är därför villiga att ställa frågor och att brottas med svåra ämnen och vi gör det både med respekt och förståelse.

I Finland finns det ca 1000 svenskspråkiga metodister i 13 församlingar och lika många finskspråkiga i 11 församlingar. Internationellt är Metodistkyrkan en av världens stora kristna kyrkor med 70 miljoner medlemmar.

Vad vi tror på      Vad vi gör