Herdebrev från biskop Christian Alsted efter generalkonferensen

06.05.2024 kl. 11:01
Kära metodister i det nordiska, baltiska och ukrainska biskopsområdet,
nåd och frid vare med er!
Metodistkyrkans generalkonferens samlar cirka 800 delegater från hela världen. De kommer samman för att söka Guds vilja och väg för kyrkan. Konferensen är tänkt att vara inspirerande, framtidsinriktad och framför allt formad av den Helige Ande. Och det blev den. .... 
Stämningen var helt annorlunda än den har varit på decennier.

Det förekom inga konflikter, inga hårda ord och inga demonstrationer. Generalkonferensen 2024 var både villig och kapabel att fatta viktiga framtidsinriktade beslut och arbeta tillsammans för att hitta gemensamma lösningar. 

Överraskande, snabbt och med stor majoritet antog konferensen en plan för regionalisering som omvandlar samfundet från en amerikansk kyrka med förgreningar på olika kontinenter till en verkligt global kyrka, där alla delar av kyrkan fungerar på lika villkor. I framtiden kommer generalkonferensen att vara mycket mer inriktad på gemensamma globala frågor, mission, utbildning, bistånd, ekumenik, teologi och social etik. I framtiden kommer alla kyrkans regioner att ha rätt att anpassa Book of Discipline, så att de kan tjäna så effektivt som möjligt i sin unika miljö som är relevant för deras missionella behov. 

Det finns dock en brasklapp, eftersom förändringen innebär konstitutionella ändringar som måste röstas igenom av alla årskonferenser innan de träder i kraft. Resultatet kommer att vara känt i november 2025.

Generalkonferensen har godkänt nya globala sociala principer, som skapades efter omfattande globala konsultationer med tusentals deltagare. De nya globala sociala principerna är kortfattade och har en tydligare biblisk grund, och de kommer att vägleda och inspirera oss att leva som kristna och som kyrkor i vårt samhälle. De sociala principerna innehåller inte längre någon mening som diskriminerar och fördömer homosexuella. 

Beslutet att tillåta äktenskap mellan personer av samma kön och att tillåta att homosexuella ordineras och licensieras för pastoralt arbete fattades med mer än 90% majoritet. Detta skedde inte minst på grund av att alla centralkonferenser också gavs befogenhet att fastställa sin egen policy och sina egna gränser för äktenskap och ordination, och att delegera samma befogenhet till sina årskonferenser.  Vi kommer att kunna göra detta vid centralkonferensen i april 2025, eftersom inget av eftersom inget av besluten träder i kraft förrän den 3 maj 2025, ett år efter generalkonferensens avslutande. 

Generalkonferensens beslut kommer att tas emot på olika sätt i länderna i biskopsområdet och i olika församlingar. Metodister har studerat Bibeln och kommit fram till olika uppfattningar om mänsklig sexualitet och vissa kommer att se generalkonferensens beslut som en befrielse som de välkomnar med stor glädje, medan andra kommer att tycka att besluten är svåra. 

Vi vet alla att Jesus har lärt oss att välkomna alla människor och att älska dem utan att döma eller ställa villkor. I metodistkyrkan (The United Methodist Church) välkomnar vi alla människor, utan undantag - vårt nattvardsbord är öppet för alla och vi vill att alla ska leva ut sina kallelser, gåvor och talanger i våra kyrkor. Så har det alltid varit - den här generalkonferensen har gjort det ännu tydligare. 

Vi har mycket att be och tala om vid de årliga konferenserna under de kommande månaderna. Vi har tid att fundera över hur besluten kommer att påverka oss och hur vi kommer att reagera i varje land. Jag vet att vi kommer att kunna göra detta på ett bra och respektfullt sätt och att vi kommer att erkänna och ge utrymme för olika uppfattningar.

Även om det har skett stora förändringar under denna generalkonferens är vår gemensamma uppgift densamma, att dela vår tro och göra fler människor till Jesu efterföljare, att arbeta för rättvisa, frihet, jämlikhet och fred, att vara kyrka med barn och ungdomar, att utveckla och skapa nya trossamfund. Vi har mycket att göra, så låt oss sätta igång tillsammans. 

Må vår Herre Jesu Kristi nåd, Guds kärlek och den helige Andes gemenskap vara med oss.   


Christian Alsted
biskop

Brevet på engelska

 

Cata Ekman-Niemi-Kaija

Pre-ÅK webinar

Välkommen att delta i våra tre föreläsningar via Zoom inför årskonferensen 4-7.9.2025. Föreläsningarna hålls via Zoom den 24.4 med Sarah Tiainen (centralkonf ärenden), den 14.5 Terje Hegertun (Bibeltolkning), den 4.6 med Hilde Marie Movafagh (Hur leva med oenighet). Alla föreläsningar kl. 18-19.30. Läs mera »
idag kl. 12:42

Jesus besegrade döden

Att Jesus övervann döden och blev levande igen är en verkligt stor händelse i världshistorien. Det som inte kan hända har hänt, redan för tvåtusen år sedan. Jesus blev uppspikad på ett av romarnas träkors och dog där. Han blev nertagen från korset på eftermiddagen samma dag som han dog och lagd i en klippgrav i närheten. Pilatus, romarnas styrelseman i Judeen där Jerusalem ligger och där Jesus dog, sände på begäran en vaktstyrka till graven. Man förseglade också stenen som var rullad framför gravöppningen. Medan Jesus levde hade han nämligen sagt att han skulle uppstå på tredje dagen.Läs mera »
igår kl. 10:27

Jubelsång

Rödhakesångare som jublar över att våren, ljuset och livet har återvänt. Den sitter inte inne i en holk – nej, den sitter på en kvist som redan börjat grönska. Den lyfter upp sitt huvud och sjunger de vackraste sånger den vet. Den sjunger upp mot himmelen, med öppna ögon så att den kan se himlavalvet, solen och världen runtomkring. Så kan vi också göra när vi nalkas Påsken. Läs mera »
11.04.2025 kl. 15:41

Kort från centralkonferensen

Knut Refsdal, 55, valdes den 4 april av delegater som samlats i Köpenhamn, Danmark. ”Först och främst är jag tacksam för det förtroende som kyrkan har visat mig”, sa Refsdal efter biskopsvalet.Läs mera »
11.04.2025 kl. 00:56

Knut Refsdal är vald till ny biskop

Knut Refsdal, pastor från Norge, har blivit vald till Metodistkyrkans nya biskop för centralkonferensområdet Norden, Balticum och Ukraina. Refsdal valdes den 4 april av delegater som möttes i Köpenhamn. Efter sex timmar och vid den 26:e omröstningen fick han 30 av 40 giltiga röster. Han behövde 27 för att bli vald.Läs mera »
05.04.2025 kl. 00:30

Live streaming från centralkonferensen 3-6 april

Utanför USA är årskonferenserna organiserade i sju centralkonferenser. Centralkonferenserna består av lika många lekmän som pastorer. I år sker det biskopsval på fredagen den 4.4.2025.Läs mera »
24.03.2025 kl. 09:13

Tro

1988 i augusti satt jag på tåget mellan Stockholm och Malmö på väg till en pastorskurs i Danmark. Jag hade en god bok med mig och parkerade mig i kafévagnen för att njuta.Läs mera »
23.03.2025 kl. 20:46

Beställ internationella metodistnyheter!

UM News nyhetsbrev kommer på mejlen två gånger i veckan, du kan även läsa dem på nätet.Läs mera »
23.03.2025 kl. 11:08

Gudstjänster i radio

Missade du gudstjänsten? Ingen fara, lyssna på ekumenisk gudstjänst i jazzstil från Grankulla eller på radiogudstjänsten från Gamla Karleby svenska metodistförsamling.Läs mera »
22.03.2025 kl. 12:39

Ny utnämning

Det är med stor glädje jag kan meddela, att Sarah Tiainen utnämns som ny distriktsföreståndare från 1. maj i år.  Sarah Tiainen arbetar på Ekumeniska rådet med särskilt fokus på Ansvarsveckan, och hon är dessutom pastor på sin fritid i Kokkola.Läs mera »
19.03.2025 kl. 13:09

School of Congregational Development - Catch on Fire

Purpose - Challenge - Hope - Adventure. Målsättning - Utmaning - Hopp - Äventyr. 18-21 september 2025 i Oslo, Norge. (English below).Läs mera »
10.03.2025 kl. 16:30

Biskopsval i april

Den danska årskonferensen, den danska kyrkostyrelsen, ungdomsförbundet (MBUF) och den norska årskonferensen nominerar pastor Thomas Risager som kandidat till biskopsvalet i april 2025. Norges årskonferens nominerar Knut Refsdal som kandidat till biskopsvalet, som hålls under centralkonferensen 2-6 april 2025.Läs mera »
03.03.2025 kl. 10:23

Lettland 2.3.2025

Veslija nometne (Wesley Camp) Metodistkyrkans lägergård grundades för 20 år sedan i.o.m. inköpet av en gammal bondgård utanför staden Liepāja på Lettlands västkust. En missionär såg visionen av en lägergård där och sedan dess har stället sakteliga rustats upp och utvecklats. Missionskollekten 2.3.2025 blir till stor hjälp eftersom kostnaderna för myndigheternas nya krav på förbättringar på lägergården är helt utanför lettiska metodistkyrkans egen betalningsförmåga. Läs mera »
26.02.2025 kl. 23:46

Oroligheter i Mocambique

Moçambique är fortfarande oroligt efter valen i slutet på förra året. Det finns ett uppdämt missnöje bl.a med höga levnadskostnader. Människor reagerar med protester som ibland blir våldsamma. Man blockerar vägar och attackerar olika byggnader mm. Nu har det också kommit till Morrumbene området där Cambine ligger. Cambine är där vårt projekt finns för barn och ungdomar.Läs mera »
25.02.2025 kl. 00:02

Deadlines för årskonferensmaterial

Dags att hålla reda på rapporteringen, kolla nedan vilka datum som gäller och vart det ska skickas!Läs mera »
24.02.2025 kl. 09:44

Världsböndagen 7 mars 2025

Tema i år: "Förunderligt är allt du gör - You made me wonderful" som värd i år är Cooköarna. Vi i Helsingfors har arbetat med Världsböndagens program och delar härmed det till er alla. Läs mera »
30.01.2025 kl. 21:19

Stjärnorna visar vägen

Jag är medlem i ett astronomiskt sällskap. Ursa är en förening för både experter och amatörer som iakttar och granskar kosmos, världsalltet. Enligt astrofysiken har all materia i världen sitt ursprung i en enda punkt. Därifrån den spritt sig som konsekvens av ”den stora smällen”. Längre bakåt kan dock vetenskapen inte se. Läs mera »
30.01.2025 kl. 21:12

Inbjudan till kyrkomöte lördagen den 22 februari

Bästa årskonferensdelegater, pastorer och församlingsmedlemmar, Biskop Christian Alsted och kyrkostyrelsen bjuder in till ett kyrkomöte i Kristuskyrkan i Helsingfors den 22 februari 2025, kl. 13-16. På programmet står sång, andakt, information, samtal och bön. Vi dricker kaffe tillsammans i slutet av kyrkomötet. Inga förslag behandlas eller beslut fattas på detta möte. Vi vill mötas i en anda av bön, helande och gemenskap.Läs mera »
24.01.2025 kl. 11:05

Central Conference 2025

From April 2 to 6 The Northern Europe and Eurasia Central Conference 2025 (CC 25) will meet in Copenhagen. The local methodists, the bishop’s office and the Central Conference Council are excited to welcome all the delegates and guests. The theme of the upcoming central conference are the words of Jesus as He departs his disciples and gives them his final encouragement to go and preach the gospel. “Receive the Holy Spirit” is a promise that we will not be alone when we serve the people and build the church; The Spirit will be with us. We take this to mean that when we gather to make important decisions for our church, we are not only in the company of the great people of the United Methodist Church, but also in the presence of Gods spirit.Läs mera »
20.01.2025 kl. 17:24

Kyrkolag stoppar metodistförsamlings utträde 

I ett brev som idag skickats till alla församlingar och ordinerade pastorer i den finlandssvenska metodistkyrkan meddelar biskop Christian Alsted att ett beslut och förtydligande från Metodistkyrkans Juridiska råd stoppar utträdesprocessen för församlingen i Åbo. Läs mera »
17.01.2025 kl. 14:57

Zimbabwe 6.1.2025

På grund av svår torka i början av året har situationen i Zimbabwe varit svår. Denna torka har gjort det svårt för Nyadire missionsområdet att skörda och mycket av det odlade har förstörts. Detta har även påverkat priset på mat. En stor utmaning på missionsområdet är därmed att kunna odla och skörda. Endast en liten del av marken på missionsområdet används för odling. Genom att stöda och hjälpa jordbruket blir missionsområdet mer självförsörjande.Läs mera »
30.12.2024 kl. 16:20

Andliga program som metodister medverkar i

Lyssna när du hinner på andakter och gudstjänster från Arenan:Läs mera »
18.12.2024 kl. 06:46

Rätt Kurs = The Upper Room

Vill du läsa en andakt varje dag? Andakten består av en bibeltext, en personlig betraktelse, bön och förbön. Betraktelserna är vardagsnära och innerliga, små vittnesbörd som återspeglar Guds nåd och omtanke. Den dagliga betraktelsen delas av människor runt hela jorden. Andaktsboken The Upper Room – ges ut på drygt 30 språk och i närmare 100 länder.Läs mera »
10.12.2024 kl. 08:46

Dig bliver ej något mörker när

Mörkret råder över  dagar och nätter. Hos oss i Norden är mörkret nästan konstant. Det skapar ångest hos många människor. Men det finns också länder, över vilka mörkret har lägrat sig på ett annat sätt. När vi i TV ser raserade hus, lemlästade människor och barnens förtvivlan – då känns mörkret också i vår egen själ.Läs mera »
06.12.2024 kl. 09:15

Ibland behövs det renovering

Jag har just gått på en kurs i hur man kan rensa och sortera i sina skåp och andra utrymmen. Vi fick goda råd om vad man ska tänka på, hur man kan börja och vart man kan vända sig för att bli av med olika slags saker. Till följande gång fick vi föreslå ett större eller mindre rensningsprojekt där hemma, som vi trodde att vi kunde genomföra eller påbörja. De här små uppgifterna skulle få igång oss att lite i sänder ta itu med det väldiga berget.Läs mera »
22.11.2024 kl. 09:09